خواص درمانی گیاه بامبو یا خیزران

معرفی گیاه بامبو

گیاه خـِیزَران یا گیاه بامبو که در زبان فارسی نی گفته می‌شود. گیاهی است چندساله از تیره گندمیان. بامبو درخت نیست بلکه علفی غول پیکر است. ساقه‌های نی در ردیفهای متراکم رشد می‌کند و می‌تواند تا ارتفاع ۴۰ متر (۱۳۰ پا) برسد.

در مناطق گرمسیری رشد می‌کند تا کنون بیش از ۱۰۰۰ نوع در ۹۰ گروه متفاوت شناسایی و نام‌گذاری شده است. وجود چوب‌های بامبو باعث ترمیم خاک می‌شود. بامبو به صورت استوانه‌ای که به وسیله دیافراگمی عرضی در گروه‌ها تقسیم می‌شود بامبو با محور اصلی عمودی است.

با این که بامبو یک گیاه بومی آسیا میباشد اما امروزه در سراسر نقاط دنیا میتوان آن را به راحتی پیدا کرد. بامبو علی رغم قد بسیار بلندی که دارد به عنوان یک درخت در نظر گرفته نمی شود؛ در حقیقت این گیاه دائمی چوبی شکل، متعلق به خانواده ی گیاهان علفی می باشد و بلندترین علف جهان محسوب می شودگیاهان دارویی
از زمان های قدیم، قسمت های مختلف گیاه بامبو برای درمان بیماری های مختلف استفاده می شده است؛ چرا که دارای خاصیت درمانی متفاوتی بوده است.

خواص درمانی گیاه بامبو یا خیزران

– گیاه بامبو برای درمان اختلالات مربوط به قاعدگی مورد استفاده قرار میگیرد.

– گفته می‌شود که برگ‌های بامبو به کشیدگی طبیعی ماهیچه‌های معده و پیشرفت و بهبود فعالیت معده کمک می‌کند. از این رو برگ‌های بامبو برای درمان سوء هاضمه و دیگر مشکلات گوارشی سودمند است. علاوه بر این، خاصیت آنتی اسپاسمودیک (ضد انقباض و تشنج ) بامبو می‌تواند به تسکین اسپاسم‌ها و انقباضات روده و معده کمک کند و به موجب آن اسهال را نیز درمان نماید.

– این باور وجود دارد که خاصیت میکروب‌کشی بامبو می‌تواند به کشتن کرم‌ها و انگل‌های روده کمک کند. جوشانده‌ی برگ بامبو ( خیزران ) برای تخلیه‌ی انگل‌ها و کرم‌ها مفید است. گیاهان دارویی

– خاصیت آنتی اسپاسمودیک برگ های بامبو می تواند به درمان انقباضات لوله تنفسی کمک کند. از این رو گیاه بامبو برای بیماران مبتلا به آسم مفید است. بامبو انقباضات مربوط به نایژه ها و همچنین تنگی تنفس را درمان می کند.

گیاه بامبو می تواند به تمیز کردن و التیام بخشیدن زخم ها به وسیله ی تقویت سیستم گردش خون کمک کند. از این رو برای درمان زخم ها مفید است.

گیاه بامبو یا گیاه خیزران دارای فواید بسیار زیادی است برای مثال یکی از این فواید بر پوست می باشد و گیاه بامبو ( خیزران ) بخاراتی از خود متصاعد می کند که برای اکثر بیماران اعصاب مخصوصا بیماران ام اس مفید است

گیاه بامبو یا گیاه خیزران غنی از پتاسیم هستند، پتاسیم یک ماده‌ی معدنی است که برای تنظیم فشار خون بسیار مفید است. جوانه‌های بامبو برای پایین آوردن فشار خون بالا مفید شناخته می‌شوند. بنا بر این، با مصرف این جوانه‌ها همراه با دیگر غذاهای غنی از پتاسیم، می‌توان سطح فشار خون را به صورت مؤثر تحت کنترل نگاه داشتگیاهان دارویی

– ساقه‌های فیبری به عنوان عوامل خنک کننده‌ی بدن عمل می‌کنند. ساقه‌های بامبوی کوتوله برای درمان عفونت‌های دستگاه ادراری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

– جوانه‌های گیاه بامبو دارای خواص آنتی اکسیدانی هستند که برای جلو گیری از سرطان و تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مفید می‌باشند. آنها هم چنین دارای مواد ضد التهابی هستند و خطر بیماریهای بالقوه‌ی شدید را به صورت مؤثر کاهش می‌دهند.