زلف شیطان  -  COGON GRASS

IMPERATA CYLINDRICA

: نام علمی

  POACEAE  - گندمیان

: خانواده

آسیا، استرالیا، آفریقا

: بومی منطقه

حلفه، کلته باغی، kunai grass ، blady grass

: نام های دیگر

               

زلف شیطان یا حلقه

خصوصیات گیاهشناسی:

"زلف شیطان" گیاهى است علفی، چندساله، ایستا، به ارتفاع ۱۲۰ سانتیمتر که توسط بذر و ریزوم‌ تکثیر می یابد. ساقهٔ آن از قاعده منشعب، در محل گره ها بدون کرک یا به ندرت کرکدار است. برگ هاى این گیاه باریک، به رنگ سبز متمایل به زرد، در انتهاء داراى زائده اى نوک تیز، لوله شده و حاشیهٔ آن دندانه دار است. ساقه هاى زیرزمینى (ریزوم ها) خزنده، قوی، ضخیم، گوشتى و فلس دارند.

گل آذین خوشه، بسیار فشرده و متراکم، استوانه اى شکل، راست، به طول ۳۰ سانتیمتر و قطر ۵/۰ تا ۲ سانتیمتر، سنبلک ها به طول ۴ تا ۵ میلیمتر که توسط کرک هایى به طول ۱۰ تا ۱۱ میلیمتر پوشیده شده است.

غلاف برگ هاى اولیه ممکن است کرکدار و یا بدون کرک باشد. پهنک برگ ها به جز در قاعدهٔ آن بدون کرک است. در سطح فوقانى قاعدهٔ پهنک کرک ها به صورت دسته جاتى مشاهده مى شوند. در این گیاه لیگول کوچک بوده و حاشیه اى غشایی دارد.

شرایط محیط رشد:

این گونه، علف هرز حدود ۳۵ محصول زراعى در ۷۳ کشور مختلف بوده و عمدتاً باعث کاهش محصولات زراعى یکساله و در صورت استقرار کامل باعث صدمه به محصولات چندساله نیز می شود.

این علف هرز نسبت به بافت و یا حاصلخیزى خاک حساسیت زیادى نشان نمى دهد، اما، در خاک هاى حاصلخیز مناطق مرطوب بیشترین رشد را خواهد داشت. ریزوم هاى آن عمدتاً در عمق ۴۰ سانتیمترى خاک دیده شده است، اما، گاهى تا عمق بیش از یک متر نیز وجود دارند. رشد این اندام ها سریع است و به همین علت ریشه کن کردن آنها کار مشکلى خواهد بود.

زلف شیطان یا حلفه، علف هرزی است که بیش از 500 میلیون هکتار از زمین های سرتاسر دنیا، 200 میلیون هکتار از اراضی آسیا و چندین هزار هکتار از زمین های جنوب شرقی ایالات متحده آمریکا را آلوده کرده است.

خواص درمانی:

این گیاه در طب سنتی در درمان اسهال خونی و عفونت ادراری به کار می رود. که ناشی از وجود تانن ها در آن است. در واقع داروهای حاوی تانن برای درمان عفونت های ادراری و اختلالات روده ای نظیر اسهال و اسهال خونی استفاده می شود.

حضور آلکالوئیدها و ساپونین ها در برگ ها این گیاه دلیل استفاده از آن در درمان فشار خون بالا است.

علاوه بر این، این گیاه خواص ضدالتهابی نیز نشان می دهد که ناشی از وجود ساپونین ها و فلاونوئیدها است.

تکثیر:

زلف شیطان یا حلفه، بذر زیادی تولید می کند. در یک گیاه بیش از 3000 بذر تولید می شود. توانایی زنده ماندن بذر بسیار کوتاه است. بذر کوچک پوشینه دار هر سنبلچه، دارای یک بذر است که در برابر باد متوسط، حدود 15متر تغییر مکان می دهد. بذور قادرند به سرعت جوانه بزنند و نیاز به دوره بعد از رسیدگی ندارند. جوانه زنی آنها در دمای 30 درجه سانتیگراد حدود 70 درصد است و قوه نامیه آن حداقل یکسال در شرایط آزمایشگاهی باقی می ماند. مناسب ترین PH خاک برای رشد حلفه 7/4 است.

یکی دیگر از روش های تکثیر این گیاه، تقسیم ریزوم های آن است.