نکاتی مفید درباره خواص و مضرات گیاه خرزهره که باید بدانیم

خرزهره با نام های دیگری همچون کیشه، خر زهرج، سم الحمار، حبن، شرنگ، ورد الحمام و… نیز شناخته می شود. این گیاه که از تیره خرزهره می باشد به صورت درختچه ای زیبا و دارای گل های مجتمع به رنگ های قرمز، سفید و صورتی می باشد و به عنوان گل زینتی نیز پرورش داده می شود.

بیشتر در اطراف مدیترانه و آسیا، من جمله ایران و ژاپن می روید. برگ های آن باریک و قدری ضخیم و گوشتی و کمی بدبو و تلخ و تند است. چنانچه مقداری از برگ های این گیاه را سگ بخورد می میرد. ولی اگر خر از برگ های این گیاه بخورده ناراحتی پیدا نمی کند. بنابراین بهتر بود که این گیاه را سگ زهره می نامیدند نه خرزهره!

نوعی که گل های سفید دارد (در مقایسه با رنگ های دیگر آن) بیشتر جنبه دارویی و درمانی دارد.

خرزهره گیاهی است سمی دارای طبیعتی گرم و خشک. حشرات در اطراف این گیاه جمع نمی شوند و چنانچه از شیرابه آن بخورند خواهند مرد. در ارمنه قدیم قصرهای سلاطین را جهت دور شدن حشرات بیشتر با این گل زینت می داده اند.

خواص خرزهره :

بیشتر به صورت ضمادی و در خارج بدن استعمال می شود ورم های محکم را به سرعت تحلیل می برد. عصاره آب برگ های این گیاه برای معالجه جرب بسیار نافع است. ضماد آن برای دردهای کمر و پشت و عرق النسا نیز مفید می باشد. همچنین اگر به دنبال درمان گیاهی درد زانو هستید، از ضماد خرزهره استفاد کنید

در اماکنی که دسترسی به داروهای کشنده حشرات نیست میتوان برگ خرزهره را جوشانیده و آب آن را در زمین ها و اماکنی که حشرات گزنده هست بپاشند.

چنانچه گل خرزهره را با کمی روغن حیوانی بجوشانند و پس از سرد شدن بر سرهای کچل ضماد کنند و کلاه و سایر وسایلی را که در تماس با سرکچلی بوده است با آب جوش و صابون سوبلیمه شستشو دهند و این کار را به مدت ده تا پانزده روز ادامه دهند و سر را تمیز نگهدارند معمولا قارچ های کچلی را کشته و بیماری را بهبودی می بخشد. لازم به ذکر است اگر یک روز با جوشانده حنظل و روز دیگر با برگ خرزهره جوشانده شده شستشو دهند سرعت بهبودی زیادتر خواهد شد.

 فراموش نکنیم :

خرزهره برای قسمت هایی از بدن همچون کمردرد و سیاتیک و درمان رماتیسم، خارش و کچلی، زانو درد (ضماد آن)، رنگ صورت (آب برگ و گل آن)، مو (آب برگ و گل آن در روغن زیتون جوشانده)، درد رحم (مصرف به صورت شیاف)، تنگی نفس، نرم کننده مو (خضاب دم کرده گل) مفید می باشد.

همچنین این گیاه فراری دهنده حشرات، نوعی سم موش (انداختن در سوراخ موش)، عطسه آور، قاعده آور و خلط آور می باشد.

نکته :

  • خرزهره دارای مضراتی همچون استفراغ است.
  • ممکن است ایجاد مسمومیت کند که در موارد مسمومیت با آن، دم کرده قهوه غلیظ ضد سم خوبی است.
  •  برای زنان حامله و افرادی که ریه حساس دارند مناسب نیست.